Sikerrel járhat a beteges féltékenység kezelése
A beteges féltékenység kezelése akkor válik szükségessé, amikor engedünk ennek az érzésnek, és a gyanakvás, illetve a bizonytalanság miatt impulzívan cselekszünk. Amikor a kapcsolatainkban eluralkodik a bizonytalanság, a féltékenység gyorsan paranoiává és megszállottsággá nőhet, és azzal fenyeget, hogy tönkreteszi azt a kapcsolatot, aminek elvesztésétől a legjobban félünk.
Az egészséges kapcsolat fenntartásának kulcsa a beteges féltékenység jeleinek korai felismerése. Ha valaki féltékenységi tendenciákat mutat, van néhány lépés, amivel kezelni lehet a helyzetet. Beszélni kell a partnerrel az aggodalmakról, finoman közelítve meg a dolgot.
Meg kell hallgatni, mit akar mondani, és őszintének lenni azzal kapcsolatban, hogy mit érez a tettei miatt. Miután megbeszélték ezt, egy kis extra szeretet kimutatása a partner felé segíthet a beteges féltékenység csillapításában. Ha a beteges féltékenység kezelése nem jár sikerrel, és a kapcsolat bántalmazóvá válik, azonnal beszélni kell erről valakivel, aki megadja a szükséges támogatást.
Mélyről erednek a féltékenység lelki okai
A féltékenység lelki okai különböző tényezőkből, például gyermekkori élményekből, szülői kapcsolatokból és elhagyatottságtól való félelemből eredhetnek. Egy gyermek például féltékenynek érezheti magát, ha a szülei több időt töltenek a testvérével, mint vele. Az ilyen tapasztalatok ismétlődése az elhagyatottságtól való félelemhez és bizonytalansághoz vezethet a kapcsolatokban, amit sokszor a féltékenység lelki okai okozhatnak.
Ezenkívül az emberek elvárásokat is kialakíthatnak arra vonatkozóan, hogy másoknak mit kellene tenniük értük, és ha ezek az elvárások nem teljesülnek, káros érzéseket élhetnek át. Ez az érzelem jelentősen befolyásolhatja a mentális egészséget.
A kapcsolatok tekintetében a féltékenység lelki okai az aggodalom vagy a gyanakvás miatt szorongáshoz vezethetnek. Emellett érzelmi önszabotázst is okozhatnak, vagyis olyan viselkedésformák tudattalanul történő követését, amelyek aláássák a biztonságérzetet vagy a bizalmat. Ez az önbecsülésnek vagy a képességekbe és értékekbe vetett hitnek is árthat.
Szükséges rossz a viszonzatlan szerelem elengedése
A viszonzatlan szerelem elengedése az élet normális része kell legyen, bármennyire is nehéznek tűnik. A kölcsönös szerelem nagyszerű dolog, de nem mindenkinek adatik meg, hogy viszont szeressék. Ezért, még ha az eredmény nem is az, amit reméltünk, el kell fogadunk a következményeket. A viszonzatlan szerelem sokszor fájdalmas dolog.
Ha szeretünk valakit, az a mi döntésünk. De hogy ő is szeret-e minket, az az ő döntése. Ha egy kapcsolat nem úgy alakul, ahogyan szeretnénk, nem szabad túl sokat agyalni rajta. Inkább el kell fogadni. Lehet, hogy van egy számunkra jobb ember, aki vár ránk az előttünk álló úton. Csak engedjük el ezt az egyet, és lépjünk tovább. Ne adjuk fel túl gyorsan, de ne is legyünk makacsok.
Ugyanakkor nem szabad sokáig üldözni valakit, ha tudjuk, hogy nem fog működni a dolog. Általánosságban elmondható, hogy 3, legfeljebb 6 hónapon belül meg lehet állapítani, hogy van-e esélyünk valakivel. Ha nem tudjuk megtartani, felejtsük el. Ne pazaroljuk tovább az időnket és az energiánkat. Hadd menjen ahhoz, akihez szeretne.
Időbe telik a szerelmi bánat feldolgozása
A szerelmi bánat feldolgozása időbe telik. Végig kell menni egy egész gyógyulási folyamaton, ami gondolkodást, cselekvést, sírást, önsajnálatot, a stressz és a magányosság kezelését igényli. Mert ahhoz, hogy túllépjünk ezen a szakaszon, mindent át kell éreznünk. Ki kell sírnunk magunkból, el kell gondolkodnunk, és el kell fogadnunk a rideg valóságot, hogy nem mindenkinek, akit szeretünk, az a sorsa, hogy örökké az életünkben legyen.
A szerelmi bánat természetes dolog. Legtöbbünkkel megtörténik. És itt be is kell fejezni az önsajnálatot. Különben a jövőben ez mindig a múltba ránt majd minket, és mindig zavarni fog. Szóval inkább béküljünk meg rögtön a sorssal.
És ha mélyen szeretünk valakit, akkor a szakítás nemcsak a másik ember döntése. Rajtunk is múlik. El kell döntenünk, hogy tudunk szeretni valakit anélkül, hogy az viszont szeretne. A szerelmi bánat feldolgozása paradox kihívás, ami éppen az egyszerűsége miatt olyan nehéz. De a trükk lényegében ez: emlékezzünk arra, hogy méltóak vagyunk a szeretetre.”