Rendkívül hasznos a kreatív játék
Az óvodáskor viszonylag rövid, de fontos periódusa a személyiség kialakulásának. Ezekben az években, a kreatív játék révén, a gyerekek kezdeti ismereteket szereznek a körülvevő világról, létrejön egy bizonyos hozzáállás a körülöttük lévő környezethez, fejlődnek a megfelelő viselkedési képességek, szokások és kialakul a karakter.
Az óvodáskorú gyermekek fő tevékenysége a játék, aminek során a kicsik személyiségének minden aspektusa kialakul, jelentős változások történnek a pszichéjükben, felkészülnek egy új, magasabb szintű fejlettségi szintre való áttérésre.
Ez megmagyarázza a kreatív játék óriási oktatási lehetőségeit, amelyeket a pszichológusok az óvodai pedagógusok legfőbb tevékenységének tekintenek. A gyermek, a nevelés és a külvilágtól származó benyomások hatására fejlődik. Már korán elkezd érdeklődni a felnőttek élete és munkája iránt és ő is vágyakozik azokra.
Különleges szerepet kapnak ebben a folyamatban a kreatív játékok, amelyeket maguk a gyerekek hoznak létre. Ezek során az óvodások mindig olyan szerepet játszanak el, amit maguk körül látnak a felnőttek életében és tevékenységeiben.
A kreatív játék formálja legteljesebben a gyermek személyiségét, ezért az oktatás fontos eszköze. Amikor az ovisok játszanak, a környező életet tükrözik. Így a kreatív játék fejleszti a gyermek életmódját, új ismereteket és tapasztalatokat kölcsönöz neki.
Ezalatt felfedeznek valami újat és megtanulnak kommunikálni más emberekkel. A pszichológusok a kreativitást a tudás átalakításának tekintik. Ugyanakkor azt mondják, hogy az alkotóképesség a képzelet és a fantázia fejlődéséhez, valamint a hipotézisek generálásához kapcsolódik.