Mikor éri meg a devizaszámla?
A devizaszámla egy speciális típusú bankszámla, ami lehetőséget biztosít arra, hogy euróban, dollárban tartsd a megtakarításaidat. Magyarországon egyre többen érdeklődnek ezek iránt, különösen azok, akik nemzetközi tranzakciókat végeznek rendszeresen vagy külföldi bevételekkel rendelkeznek. Akkor is nyerhetsz vele, ha így szeretnéd tárolni a megtakarításaidat. A devizaszámla segít optimalizálni a pénzügyi tranzakcióidat és elkerülni a konvertálás költségeit. Ahhoz, hogy jól megértsd ezt a folyamatot, kezdjük az elején!
Mi az a deviza és valuta?
A deviza minden olyan külföldi fizetőeszköz, amit nem készpénzként, hanem számlán kezelünk. Például az euró, a dollár vagy a font devizának számít a magyar bankrendszerben, mivel az ország hivatalos fizetőeszköze a forint (HUF). Ezzel szemben, a valuta a deviza készpénzben lévő változata. Konvertálásnak nevezzük a digitális devizaváltásokat például forintról-euróra, valutaváltásnak, pedig amikor mindez bankjegyek formájában zajlik. Devizaszámla nyitásakor lehetőséged nyílik más nemzetek fizetőeszközeit itthon tartanod, ami különböző előnyökkel járhat, attól függően, hogy milyen pénzügyi helyzetben vagy.
Mikor éri meg devizaszámlát nyitnod?
A hagyományos forintos számla egy átlagos esetben tökéletesen kiszolgálja az igényeidet, de vannak bizonyos élethelyzetek és pénzügyi célok, amikor érdemes lehet devizaszámlát indítanod és fenntartanod. Nézzük meg ezeket!
1. Ha külföldről kapsz bevételt
Amikor külföldi munkavállalóktól vagy munkaadóktól kapsz jövedelmet, a deviza alapú számla nagy előnyt jelenthet. Amennyiben euróban, dollárban vagy más értékben érkezik a bevételed és nem akarod folyamatosan átváltani forintra, hogy elkerüld a devizaváltási költségeket, vagyis az összeg változatlan formában álljon a rendelkezésedre, akkor mindenképpen nyerhetsz vele.
2. Ha gyakran utazol külföldre
A gyakran külföldre utazóknak szintén előnyös ez a megoldás. Ha rendszeresen tartózkodsz külföldön és ott akarsz fizetni, a devizaszámla optimalizálja a tranzakciókat, mivel nem kell minden alkalommal átváltani a pénzedet. Ilyenkor pedig bankkártyát is használhatsz, ami közvetlenül a számládhoz kapcsolódik.
3. Ha külföldre utalsz vagy devizában fizetsz
Amikor rendszeresen küldesz pénzt külföldre vagy devizában fizetsz nemzetközi szolgáltatásokért, jelentős költségmegtakarítást jelenthet. Forintos számláról történő devizautaláskor magasabb költségekkel és kedvezőtlen árfolyamokkal kell számolnod. Azonban devizaszámlán keresztül ezek a díjak minimalizálhatóak.
4. Ha devizában tartod a megtakarításaidat
Akkor is jól jársz ezzel a megoldással, ha a forint ingadozása miatt úgy döntesz, hogy a megtakarításaidat inkább stabilabb eszközökben, például euróban vagy dollárban kívánod tartani. Ez segít megvédeni a megtakarításokat a forint gyengülésével szemben és lehetőséget biztosít arra, hogy az adott érték növekedése esetén előnyre tegyél szert.
De mi van olyan esetekben, amikor nincs más opciód, mint a devizaváltás? Mikor és miként érdemes ezt elvégezned? Lássuk!
Megéri bankon belül a devizaváltás?
Számos bank kínál lehetőséget arra, hogy az intézményen belül válts devizát, de fontos figyelembe venned a költségeket és az árfolyamokat. Azt egyértelműen nem lehet előre megmondani, hogy mikor és hol érdemes elvégezni a konverziót, de azért vannak olyan alapvető dolgok, amikre megéri figyelned, ha szeretnéd kihasználni az aktuális kedvezményeket, még az árfolyamok gyakori ingadozása ellenére is.
Figyeld az árfolyamokat!
Az egyik legfontosabb tényező a devizaváltás során az árfolyam alakulása. A bankok általában két típust használnak: az eladási és a vételi árfolyamot. A különbség ezek között leginkább a bank haszna, amit árfolyamrésnek neveznek. Ez azt jelenti, hogy amikor forintot váltasz euróra vagy eurót forintra, az árfolyamrést kell venned, mivel gyakran a kedvezmények csak az egyik irányba működnek. Ennek részleteit megtalálod a BiztosDöntés.hu oldalon a váltási szabályoknál.
Váltási költségek és jutalékok
Egyes bankok jutalékot is felszámítanak a devizaváltásért, különösen, ha nagyobb összegről van szó. Érdemes alaposan átnézned a banki díjtételeket, hogy elkerüld a felesleges költségeket!
Érdemes tisztában lenned vele, hogy 2024. október 1-től a vállalkozói bankszámlákon a devizaváltást 0,45 %-os tranzakciós illeték terheli meg. 2025-től pedig a lakossági ügyfelekre is vonatkozik ez a szabály.
Online vagy hagyományos váltás?
A legtöbb intézmény lehetőséget kínál arra, hogy online banki felületen vagy mobilalkalmazáson keresztül válts devizát. Az online váltás gyorsabb és kényelmesebb, mintha a bankfiókban történne, ráadásul sokszor kedvezőbb árfolyamot is biztosít. Mindenképpen érdemes a banki alkalmazást vagy az internetbankot használni, ha rendszeresen szeretnél tranzakciókat végezni. Amit viszont jobb, ha elkerülsz, az DCC, ami a dinamikus devizaváltást jelenti. Bár elsőre kedvezőnek tűnhet, de rosszabbul járhatsz vele, mint a banki árfolyammal. Ez olyankor lép fel, amikor a kártya és a fizetendő összeg devizaneme eltér egymástól.
Alternatív devizaváltási megoldások
Ha nem vagy elégedett a bankod által kínált árfolyamokkal, érdemes megvizsgálnod az alternatív lehetőségeket. Számos fintech cég, mint például a Revolut vagy a Wise, rendkívül kedvező árfolyamokat és alacsony váltási költségeket kínálnak. Bár ezek a megjelenésük idején kedvezőbb tarifákat biztosítottak, hazai bankok mára igyekeztek felzárkózni hozzájuk.