EKG vizsgálat. Gyakran hallunk róla, mire jó pontosan és hogyan zajlik a vizsgálat?
Az elektrokardiográfia (röviden: EKG) a szívünk elektromos tevékenységét figyeli, a szívizom összehúzódás során létrejövő elektromos feszültség adatainak regisztrálásával. Az EKG vizsgálat egy ún. non-invazív (műtéti feltárás és tűszúrások nélküli) eljárás.
Mit érzékel a készülék és hogyan, valamint mi a vizsgálat menete?
Kérdéseinkre az Eumedical Kft. (http://eumedical.hu/ekg) közérthetően válaszolt:
A szív működése közben keletkező elektromos jeleket a test felszínére helyezett elektródák segítségével a készülék feljegyzi, majd egy görbe segítségével megjeleníti az információkat. Ezen görbe egyéni eltérései alapján tudja a tapasztalt szem felmérni a szív egészségi állapotát. Elemezhetőek általa a következők: szívritmusa, az ingerület kiindulás helye és terjedési sebessége, szívizom vérellátása és vastagsága.
A vizsgálat menete:
A páciens deréktól felfelé levetkőzik, majd nyugalmi EKG vizsgálat esetén felfekszik a vizsgálóágyra. Az orvos kis elektródákat – „tappancsokat” – helyez el a test felszínének különböző pontjain, melyek alá kontakt gél kerül. A kontakt gél feladata az ingerület megfelelő átvezetése a testfelszínéről az elektródára. (Talán ez a vizsgálat legkellemetlenebb része, mivel a gél kissé hideg lehet.) Erőteljes mellkasi szőrzettel rendelkező férfi páciens esetén szükséges lehet a mellkasi elektródák alatt a szőr leborotválása is. Miután az elektródák felhelyezésre kerültek, páciens kábel segítségével a készülékhez csatlakoztatják őket, így az elkezdheti regisztrálni a szív elektromos tevékenységét és megjeleníteni a beérkező adatok alapján az EKG görbét. Ezt a görbét utána a kezelő orvosunk elemzi és felállítja a diagnózist, vagy további vizsgálatokat javasol.
Összefoglalva:
Egy teljesen fájdalommentes, kíméletes diagnosztikai eljárás, mely a szív állapotának felmérésére szolgál, segítve az orvost megfelelő diagnózis felállításában és a sikeres kezelés megválasztásában.