Az akadálymentes fürdőszoba kialakításának lépései
Mozgáskorlátozottak vagy idősebb, mozgásukban korlátozott személyek esetében a fürdőszoba használata sarkalatos pont a lakáson belül. A fürdő egyébként is az otthonok egyik legveszélyesebb helysége, ugyanis a balesetek túlnyomó része itt történik. Ajánlatos tehát építkezés, felújítás során előre gondolkozni, és számításba venni az akadálymentes fürdőszoba kialakításnak lehetőségét.
A tervezés során azt a célt kell szem előtt tartani, hogy az akadálymentes fürdőszoba mindenféle segítség nélkül, könnyen használható legyen. Elsődleges szempont tehát a megfelelő tér kialakítása, amely kerekesszékesek esetében különösen fontos. Az ajtónyílás nagysága sem elhanyagolható, sőt, a nyílási szög és irány is fontos tényező a könnyű mozgás szempontjából.
A fürdőszoba kialakításánál gyakran felmerülő kérdés, hogy kádat vagy zuhanyt építsünk-e be. Ebben az esetben két megoldás is szóba jöhet, amik biztosíthatják az akadálymentes használatot. Az egyik a walk in zuhany építése, ami az ajtó nélküli kialakításnak köszönhetően, egyszerű bejutást biztosít a zuhanytérbe. A walk in zuhany optimális méretezésére is érdemes odafigyelni, ami alapesetben 120×120 cm, kerekesszékes használat esetén 150×150 cm kell legyen a kényelmes használat érdekében.
Aki a walk in zuhany mellett, a fürdés öröméről sem szeretne lemondani, annak a speciális kialakítású fürdőkád beépítése ajánlott, amely a zárható ajtajának köszönhetően praktikus, mégis könnyű bejutást tesz lehetővé az arra rászorulóknak. A walk in zuhany kialakításakor a biztonság érdekében a kapaszkodók és kapcsolók megfelelő elhelyezésére is gondolni kell.
Ugyanakkor a fürdőszoba felújítás meghatározó fázisa a burkolás kivitelezése is. Mivel a burkoló anyagok színe, mérete és textúrája jelentősen meghatározza a végeredményt, mindenképp alapos tervezésre van szükség a munkálatok megkezdése előtt. A burkoló anyagok például a csempe és a járólap, amiknek az elhelyezése a lapok nagyságától és a helység sajátosságaitól függően számtalan variációban történhet.
Ajánlott azonban az egyedi sajátosságokat is figyelembe venni, ugyanis nem biztos, hogy minden fürdőben jól mutat a 3D csempe vagy a bambusz burkolat. A burkoló anyagok felületére is érdemes figyelmet fordítani, a fényes felületű csempék és járólapok ugyanis veszélyesen csúszósak lehetnek.
Burkolatok tekintetében azonban nemcsak a csempék és a járólapok jöhetnek szóba. Az utóbbi évek belsőépítészeti trendje egyre inkább előtérbe helyezi a beton, mint burkolat jelentőségét. A beton hatású falburkolat és padlóburkolat rendkívül otthonossá, letisztulttá és trendivé varázsolja otthonunkat, legyen szó a nappaliról, konyháról vagy akár a fürdőszobáról.
A beton hatású falburkolat szürke árnyalatai minden helységben tökéletesen biztosítják a természetes fényhatásokat és meleg tónusú, modern teret hoznak létre. A beton az anyagából adódóan rendkívül változatos, mégis egységes felület, amely nyers, ellenben meleg, otthonos hangulatot áraszt beltéren is. A beton hatású falburkolat a modern, letisztult otthonok tökéletes burkolata lehet.