A zsalugáterek funkciói és alkalmazási területei
Régen nem voltak a szó szoros értelmében vett nyílászárók, csak maguk a nyílások az épületen. A zsalugáterek megjelenésével zárható megoldást találtak, de eleinte önálló nyílászáróként alkalmazták őket. Az üveges nyílászárók alkalmazásával megváltozott a zsalugáterek szerepe. Leginkább az árnyékolás, a szellőztetés és a hőszigetelés, mint funkcionalítás, illetve a ház arculata, mint esztétikum lehetnek a zsalugáter melletti érvek.
A zsalugáterek főként kültéren alkalmazhatók, a Nap melegének már a nyílászáró üvegfelülete előtt útját állják. Lamellás szerkezetűek, a lamellák fix vagy mozgatható kivitelben léteznek. Készülhetnek a nyílászárókkal egybeépítve, vagy utólagosan is telepíthetők. A belsőépítészetben is alkalmazzák, olyan belső terekben, amelyek légáramlást igényelnek a nedvesség vagy a dohosodás elkerülése érdekében.
A belső spaletta, mint hatékony hőszigetelő
Ahogy a zsalugáter, úgy a spaletta is árnyékoló, hűtő, illetve hőszigetelő hatással bír. A szerkezete egy jó minőségű ablaktábla, amelyet a nyílászárón kívülre és belülre is lehet szerelni a hőszigetelés szempontjától függően. A külső spaletta nem engedi be a helységbe a hideget vagy épp a meleget, a belső spaletta a hőveszteséget és a beltér kihűlését akadályozza meg.
A klímaberendezésekkel szemben az előnye, hogy csak egyszeri beruházást igényel, az élettartama során nem fogyaszt energiát, nem szennyezi a környezetet. Változatos megjelenési formáiból adódóan a lakás dizájneleme is lehet. A belső spaletta a védelem szempontjából sem elhanyagolható, mert sajnos gondolnunk kell arra, hogy védjük az ingatlanunkat és az értékeinket a betörők ellen.